انرژی ,تجدید ,otec ,انرژیهای ,توسعه ,بخار ,تجدید پذیر ,منابع انرژی ,بخار اشباع ,وجود دارد ,بهره برداری ,بررسی بازیابی انرژی ,پروژه بررسی بازیابی
پروژه بررسی بازیابی انرژی های دریایی
دسته: مکانیک و گرایش های مربوطه
فرمت فایل اصلی: WORD (قابل ویرایش)
تعداد صفحات فایل : 145
دانلود فهرست پروژه قبل از خرید

افزایش جمعیت کره زمین و نیاز روز افزون بشر به انرژی در آستانه قرن بیست و یکم ، جهان را با بحران انرژی مواجه ساخته است. کشورهای پیشرفته صنعتی جهان جهت ارائه راهکارهای عملی در این زمینه از یک قرن پیش به دنبال راه حلهای مناسب بوده اند . در این رهگذر جمهوری اسلامی ایران که دوره رشد و توسعه صنعتی را پشت سر می گذارد در زمره کشورهایی است که احتیاج به انرژی، در بخش های مختلف صنعتی آن غیر قابل انکار است . از جمله انرژی هایی که باید جایگزین انرژیهای متعارف گردد می توان به انرژیهای تجدید پذیر اشاره کرد. بازیافت انرژی گرمایی دریا (OTEC) یکی از انرژی های تجدید پذیر می باشند که اولین بار توسط یک مهندس فرانسوی به نام D′Arsonoval در سال 1881 معرفی شد. البته طرحهای تکمیلی این طرح که موفقیتهای زیادی را به ارمغان آورد توسط دانشجوی آرسونوال یعنی جرج کلود بدست آمد که این کوشش ها و تحقیقات اولیه خیلی موفقیت آمیز نبودند زیرا که شاید در آن دوره تکنولوژی ساخت واقعی چنین واحدهایی نبود. بحران نفت در اوائل سال1970 منجر به تجدید نظر درباره سیستمهای OTEC گردید. در سال 1972 دولت آمریکا با اختصاص بودجه ای معادل 000/000/240 دلار اولین اقدم اساسی را در این راه برداشت که البته هنوز هم در زمره پیشگامان توسعه تکنولوژی OTEC به شمار می رود.

OTEC یک سیکل ترمودینامیک است که از اختلاف درجه حرارت آب اقیانوس در سطح و عمق به منظور تولید نیروی الکتریسیته بهره می جوید. در میان تکنولوژیهای متفاوت این سیستم، اولین نوع آن سیکل بسته است که در آن از یک سیال فعال شبیه فرئون یا آمونیاک در یک چرخه بسته استفاده می شود. آب گرم اقیانوس در یک مبدل حرارتی به واسطه انتقال حرارت، سیال فعال را به بخار اشباع تبدیل می کند و این بخار اشباع پره های یک توربین را می چرخاند که این چرخش برق تولید می نماید. بخار مصرف شده وارد کندانسور شده که در آن آب سرد اقیانوس به واسطه انتقال حرارت بخار را چگالیده و عملیات از سرگرفته می شود. راندمان اینگونه سیستم ها با توصیف انجام پذیرفته پایین است، لکن می توان در ابعاد وسیعی سیستم را ایجاد نمود و قدرت بالایی گرفت .

منابع انرژی های سنتی، سوختهای فسیلی و برق حاصل از شکافت هسته ای و انرژی آبی بزرگ ، عملاً بر تصویر عرضه انرژی جهانی تسلط دارند. دیگر منابع انرژی هنوز به مقدار کافی توسعه پیدا نکرده اند. در بین این انرژی ها گروهی از انرژی ها هستند که به آنها عنوان انرژیهای نوین و تجدید پذیر داده¬شده است . به عنوان یک گروه، مقایسه آنها با انرژیهای معمولی مشکل است زیرا که این انرژیها به طور وسیع توزیع شده و نسبتاً پراکنده هستند. این انرژیها از نظر تجاری هنوز به طور جزئی توسعه یافته اند و مصرف کنندگان چنین انرژیهایی با شرایط متفاوت روبرو می باشند.

دریاها با فرآیندهای مختلف انرژی را دریافت و ذخیره نموده و سپس آن را تلف می کنند. این انرژی به صورت موج، جزر و مد، اختلاف درجه حرارت و اختلاف غلظت نمک در اعماق مختلف آب دریا وجود دارد که می توان از هر یک از آنها بهره برداری نمود. به خاطر تفاوت قابل ملاحظه ای که در فرآیندهای فیزیکی مربوطه و تکنیکهای بهره برداری آنها وجود دارد این منابع انرژی به طور جداگانه بررسی می شوند. انرژی امواج دریا عبارت است از انرژی مکانیکی منتقل شده از باد که امواجی با پریود کوتاه آن را به صورت انرژی پتانسیل و جنبشی در خود ذخیره می کنند.


منبع اصلی مطلب : فروشگاه اینترنتی دانلودی
برچسب ها : انرژی ,تجدید ,otec ,انرژیهای ,توسعه ,بخار ,تجدید پذیر ,منابع انرژی ,بخار اشباع ,وجود دارد ,بهره برداری ,بررسی بازیابی انرژی ,پروژه بررسی بازیابی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : دانلود پروژه بررسی بازیابی انرژی های دریایی