مواد ,مرکب ,کامپوزیت ,کامپوزیتی ,الیاف ,سازه ,مواد مرکب ,باشد مواد ,الیاف سلولزی ,محصولات مصرفی ,مواد کامپوزیت
پروژه بررسی اصول طراحی و ساخت ملخ کامپوزیت و شبیه سازی نرم افزاری آن
دسته: مکانیک و گرایش های مربوطه
فرمت فایل اصلی: WORD (قابل ویرایش)
تعداد صفحات فایل : 113
دانلود فهرست پروژه قبل از خرید

امروزه از مواد مرکب به طور وسیع در صنایع هوائی استفاده می شود. یکی از مشخصه های مهم موادی که در این صنعت بکار می رود، نسبت مقاومت به دانسیته می باشد و این نسبت برای مواد مرکب از مقدار بالائی برخوردار است، همچنین  مواد مرکب به آسانی شکل پذیرفته و به اشکال گوناگون و    پیچیده ای در می آیند.اگر مواد  کامپوزیتی  با مواد فلزی مقایسه شود، ملاحظه می شود که این مواد  دچارخوردگی نمی شوند و دارای مقاومت بالائی از لحاظ خستگی می باشند. قطعاتی که از این مواد ساخته می شوند، دارای تعداد اجزاء مونتاژ کمتری بوده و پیچیدگی ساخت وهزینه آن نیز اندک است. در بیشتر موارد اینگونه قطعات باداوم تر از مشابه فلزی آن است. به عنوان مثال می توان از ملخ کامپوزیت نام برد که از آسیب پذیری کمتری برخوردار بوده، ایمنی آن از لحاظ پذیرش در پرواز بیشتر است و می توان آن را در منطقه عملیاتی تعمیر کرد.از اولین قطعات مهم سازه ای که با استفاده از مواد کامپوزیت ساخته شد ملخ بالگرد بود که با پیشگامی کمپانی MBB آلمان صورت گرفت.از آنجا که ملخ ها در معرض نیروهای مختلفی از جمله نیروی گریز از مرکز، برا  ، پسا  و ممان پیچشی می باشد با استفاده از خاصیت مواد کامپوزیت می توان در جهت اعمال نیروها، الیاف مناسب قرار داد تا بهترین راندمان از سازه حاصل شود.

معرفی وکاربرد مواد مرکب
واژه کامپوزیت در جاهای مختلفی استفاده می شود و تعریف آن می توانددرمحدوده ای از یک حالت عمومی تا حالتی خیلی خاص به کار رود. تعریف عمومی یک ماده مرکب عبارت است از: "ترکیب دو یا چند ماده ی غیر یکسان که محصول حاصل از آن از تک تک مواد قوی تر می باشد." مواد مرکب   می توانند هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی (ساخت بشر) باشند. چوب مثال خوبی از یک کامپوزیت طبیعی است. چوب ترکیبی از الیاف سلولزی و لیگنین می باشد. الیاف سلولزی استحکام ایجاد کرده و لیگین چسبی است که الیاف را به هم می چسباند و پایدار می کند. بامبو (نی یا خیزران) یک سازه ی کامپوزیتی بسیار کارآمد می باشد و اجزاء آن عبارتند از سلولز و لیگنین که در دیگر چوب ها نیز وجود دارند ولی چون بامبو تو خالی و سازه ای محکم و خیلی سبک می باشد. چوب های بلند ماهیگیری کامپوزیتی و بدنه چوب های گلف نمونه ای از این طرح طبیعی می باشند.

تخته ی چند لایه ای، یک کامپوزیت ساخت بشر است که حاصل ترکیب مواد طبیعی و مصنوعی   می باشد. این لایه های نازک چوب با چسبی به هم چسبانده می شوند. آجر های خشتی که ترکیبی از کاه و گل هستند، کامپوزیتی را تشکیل می دهند که از گل و گیاه به تنهایی قوی تر است. بتن و فولاد (بتن مسلح) سازه ای کامپوزیتی را تشکیل می دهند که مستحکم بوده و هم از نظر کشش و هم ازنظر فشار مقاوم می باشد. محصول کامپوزیتی دیگر تایر لاستیکی می باشد. یکی از انواع تایر های اتومبیل ترکیبی از مخلوط لاستیک و تقویت کننده ای نظیر فولاد نایلون، آرامید و یا دیگر الیاف می باشد.

مواد مرکب با مصارف عمومی
با به کار گیری مواد مرکب به مدت بیش از ۵۰ سال محصولات مصرفی نظیر قایق ها، اتومبیل ها ومحصولات بازسازی شده بسیاری ساخته شده اند. در بسیاری از کاربرد ها نظیر ساخت  قایق ها، وسایل بازسازی شده و وسایل ورزشی  مواد مرکب مصرفی به  پرداخت تزئیناتی  نیاز دارند. این محصولات مصرفی بخشی عمده ای از کل محصولات بازار را به خود اختصاص داده اند.


منبع اصلی مطلب : فروشگاه اینترنتی دانلودی
برچسب ها : مواد ,مرکب ,کامپوزیت ,کامپوزیتی ,الیاف ,سازه ,مواد مرکب ,باشد مواد ,الیاف سلولزی ,محصولات مصرفی ,مواد کامپوزیت
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : دانلود پروژه بررسی اصول طراحی و ساخت ملخ کامپوزیت و شبیه سازی نرم افزاری آن