کامپوزیت ,شوند ,زمینه ,رزین ,مواد ,الیاف ,الیاف شیشه ,طبقه بندی ,پلیمر هایی ,هایی هستند ,هنگام حرارت ,بررسی امکان تولید ,پروژه بررسی امکان
پروژه بررسی امکان تولید سینی زیر باطری در راستای کاهش وزن خودرو
دسته: مکانیک و گرایش های مربوطه
فرمت فایل اصلی: WORD (قابل ویرایش)
تعداد صفحات فایل : 121
از آغاز تمدن ،بشر به دنبال مواد سبک اما مستحکم بوده است . این نیاز او با دستیابی به ترکیبی از مواد مختلف با مشخصات متفاوت و رسیدن به خواص مطلوب برآورده شد . کامپوزیت ها (مواد چند سازه )،رده ای از مواد پیشرفته هستند که در آنها از ترکیب مواد ساده به منظور ایجاد موادی جدید با خواص مکانیکی برتر استفاده شده است .اجزای تشکیل دهنده ویژگی خود را حفظ کرده،در یکدیگر حل نشده و با هم ممزوج نمی شوند .کامپوزیت دارای یک زمینه است که با انواع مختلفی از الیاف تقویت می شود .  وظیفه اصلی الیاف تقویت کننده  ،تحمل بار است و زمینه ،بار را از الیاف به یکدیگر انتقال می دهد . استفاده از این مواد در طول تاریخ نیز مرسوم بوده است؛ مانند آجرهای گلی که در ساخت آنها از تقویت کننده کاه استفاده می شده است . هنگامی که این دو با هم مخلوط شده و در نهایت آجر پخته می شود ،ماده ای شکل می گیرد که بسیار ماندگارتر و مقاوم تر از هر دو ماده اولیه؛ یعنی گل و کاه است .

مواد کامپوزیت مهندسی بر اساس نوع زمینه به سه گروه اصلی کامپوزیت های زمینه سرامیکی (‍‍CMC )، کامپوزیت های زمینه فلزی (MMC ) و کامپوزیت های زمینه پلیمری (PMC ) تقسیم می شوند . رایج ترین دسته ،‌کامپوزیت های زمینه پلیمری است که بیش از 90 درصد مصرف جهانی کامپوزیت را به خود اختصاص داده اند . کامپوزیت ها از رزین های ترموست ، مانند پلی استر، اپوکسی ، وینیل استر و رزین های ترموپلاست که توسط  الیافی مانند الیاف شیشه ، آرامید و کربن تقویت می شوند ، تهیه می شوند . این الیاف بر حسب نوع قطعه و کاربرد و حساسیت های طراحی آن انتخاب می شوند .

معرفی کامپوزیت های پلیمری و سیر تحول این صنعت
روشهای متعددی برای طبقه بندی پلیمر ها وجود دارد که یکی از آنها بررسی رفتاردر برابر حرارت می باشد و طبق این بررسی می توان آنها را به دو دسته ترمو پلاستیک (گرمانرم )و ترموست (گرما سخت ) تقسیم می شوند . ترمو پلاست ها پلیمر هایی هستند که هنگام حرارت دهی ،ذوب شده و هنگام سرد کردن جامد می شوند .در حالی که ترموست ها پلیمر هایی هستند که هنگام حرارت دهی ذوب نشده و در دماهای بالا ،به صورت برگشت ناپذیر تجزیه می شوند . مزیت این روش طبقه بندی ،ایجاد تمایز بین دو گروه از مواد شیمیایی است . ترموپلاست ها ،مولکولهای خطی یا با شاخه های کم می باشند ولی ترموست ها ،ترکیباتی با اتصالات عرضی و شبکه سه بعدی گسترده از پیوندهای شیمیایی کووالانسی هستند .این نوع پیوند از قوی ترین پیوند های شیمیایی است .

وضعیت کامپوزیت در ایران
میزان واردات الیاف شیشه به اشکال مختلف 10-12 هزار تن
بیش از 90%  محصولات کامپوزیتی با استفاده از الیاف شیشه است .
تعداد کل واحد های ثبت شده در زمینه تولید قطعات کامپوزیتی 452 واحد است.
عمده رزین مصرفی در صنعت کامپوزیت در ایران رزین پلی استر غیر اشباع است و در رتبه دوم رزین فنولیک و سپس رزین اپوکسی قرار دارد .
تعداد واحد های تولیدی رزین پلی استر 42 واحد است که از این تعداد ،میزان تولید رزین پلی استر 176000 تن در این 42 شامل بخش رنگ سازی و فایبر گلاس است.


منبع اصلی مطلب : فروشگاه اینترنتی دانلودی
برچسب ها : کامپوزیت ,شوند ,زمینه ,رزین ,مواد ,الیاف ,الیاف شیشه ,طبقه بندی ,پلیمر هایی ,هایی هستند ,هنگام حرارت ,بررسی امکان تولید ,پروژه بررسی امکان
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : دانلود پروژه بررسی امکان تولید سینی زیر باطری از کامپوزیت در راستای کاهش وزن خودرو